لیست تمامی پرونده ها
اوج‌خوانی در هنر تلاوت

اوج‌خوانی در هنر تلاوت

اغلب قاریان در هنگام تلاوت در محافل و مجامع تمایل دارند تا اوج صدای خود را به نمایش گذارند که برخی از قراء در این راه بدون آنکه متوجه باشند دست به ایجاد اوج‌ و بم‌های تصنعی می‌زنند که کاملاً غیر علمی است. حال اینکه اوج‌ و بم‌های تصنعی نه‌ تنها به زیبایی تلاوت اضافه نمی‌کند، بلکه گاه باعث آزردگی مستمعان نیز می‌شود.
جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت

جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت

مرحله پایانی بیست‌وچهارمین دوره جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت از هفتم آبان‌ماه به مدت سه روز در شهر همدان برگزار می‌شود.
خوان رحمت

خوان رحمت

انسان مهربان و رقی القلب هر جا وارد شود از اولین اقداماتی که انجام می‌دهد به خوبی قابل شناخت است و این ویژگی را به خوبی می‌توان در رفتار پیامبر اکرم(ص) مشاهده نمود؛ حضرت اولین اقدامی که در مدینه انجام داد ساخت مسجد به عنوان مرکز عبادت و فراگیری مسائل اسلامی بود، چرا که مسجد تنها مرکز پرستش نبود بلکه تمام معارف و احکام اسلامی، اعم از نعلیمات دینی علمی و حتی امور مربوط به خواندن و نوشتن در آنجا انجام می‌گرفت و تا آغاز قرن چهارم اسلامی غالباً مساجد، در غیر اوقات نماز حکم مدارس را داشت.
پرواز پیاده تا حسین

پرواز پیاده تا حسین

اربعین به معنای چهلم است و 20 صفر را که چهل روز بعد از شهادت امام حسین(ع) در روز عاشورا است اربعین حسینی یا روز اربعین می‌نامند. اهمیت این روز به این دلیل است که طبق نقل‌های تاریخی جابر بن عبدالله انصاری، در این روز به‌عنوان اولین زائر بر سر مزار امام حسین(ع) حاضر شده است. در برخی منابع، علاوه بر جابر، گفته شده است بازماندگان حادثه کربلا نیز در این روز به کربلا بازگشته و قبر امام حسین(ع) و سایر شهدای کربلا را زیارت کرده‌اند
دانشجومعلم و متدبر قرآن

دانشجومعلم و متدبر قرآن

طرح‌های دانشجومعلم در چهل‌وپنج دوره و دانشجومتدبر قرآن در دو دوره از سوی سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور وابسته به جهاددانشگاهی برپا شده که در این پرونده، ضمن آشنایی با شرکت‌کنندگان، نظرات آنان را نیز جویا می‌شویم.
کنکاش ناکارآمدی در وادی وقف

کنکاش ناکارآمدی در وادی وقف

وقف سنت حسنه‌ای است که از دیرباز به اشکال گوناگون در تاریخ بشر وجود داشته و اسلام آن را در مسیری روشن، منطقی، هدفدار، مترقی و دقیق نهاده است. وقف در لغت به معنای ایستادن، ماندن و آرام گرفتن است و در اصطلاح فقهی، نگهداشتن و حبس کردن عین ملک است و مصرف کردن منافع آن در راه خدا. برخی از فقها گویند وقف حبس عین است بر ملک خدای تعالی. همزمان با هفته وقف ایکنا مروری بر کارنامه وقف و موانع کارآمدی بهتر آن داشته است.
چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن

چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن

چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه ویژه آقایان و بانوان بزرگسال در رشته‌های متعدد در بازه‌های زمانی مختلف طی هفت‌ماهه اول سال 98 در مراحل شهرستانی، استانی و کشوری برگزار شد. مرحله پایانی نیز مهرماه در اصفهان برپا می‌شود.
هیئت هیهات

هیئت هیهات

و حسين(ع) با همه هستي‌اش آمده است تا در محكمه جنايت تاريخ به‌ سود كساني كه هرگز شهادتي به سودشان نبوده است و خاموش و بي دفاع مي‌مردند، شهادت بدهد. اكنون محكمه پايان يافته است و شهادت حسين (ع) و همه عزيزانش و همه هستي‌اش با بهترين امكاني كه در اختيار جز خدا هست، رسالت عظيم الهي‌اش را انجام داده است...؛ آنها كه رفتند، كاری حسينی كردند و آنها كه ماندند، بايد كاری زينبی كنند وگرنه يزيدی‌اند...
گُل‌خاک شهیدان

گُل‌خاک شهیدان

دوران دفاع مقدس یکی از باشکوه‌ترین و پرافتخارترین دوران تاریخ ملت ایران است. در این دوران حماسی، ملت ایران با تکیه بر قدرت ایمان، عظیم‌ترین قدرت‌های مادی دنیا را به زانو درآوردند. بدون تردید، نقش امام خمینی(ره) در مدیریت و فرماندهی جنگ، یک نقش بی‌بدیل است. فرماندهی و مدیریت حضرت امام(ره) را می‌توان از عوامل اصلی مقاومت ملت ایران در برابر متجاوزان و تبدیل جنگ تحمیلی به دفاع مقدس دانست. ملت ایران تحت فرماندهی حضرت امام(ره) بر دشمنی غلبه کرد که از اندیشه‌های برتر نظامی دنیا و تجهیزات مدرن و پیشرفته قدرت‌های بزرگ برخوردار بود.
حجت حج

حجت حج

ایام، ایام حج است و موسم، موسم ذبح اسماعیل ای حاج! اسماعیل تو کیست؟ چیست؟ نیازی نیست؟ کسی بداند، باید خود بدانی و خدایت، اسماعیل تو ممکن است فرزندت نباشد، تنها پسرت نباشد، زنت، شویت، شغلت، شهرتت، شهوتت، قدرتت، موقعیتت، مقامت من نمی‌دانم، هر چه در چشم تو، جای اسماعیل را در چشم ابراهیم دارد و اکنون که «آهنگ خدا» کرده‌ای در «منی» ذبح کن. گوسفند را هم از آغاز تو خود انتخاب مکن، بگذار خدا انتخاب نماید و آن را، به جای اسماعیلت، به تو ارزانی کند. اینچنین است ذبح گوسفند را، به عنوان قربانی، از تو می‌پذیرد، چرا که ذبح گوسفند بجای اسماعیل، «قربانی» و ذبح گوسفند به عنوان گوسفند، « قصابی» است!
غدیر؛ عید تکمیل دین

غدیر؛ عید تکمیل دین

عید غدیر خم هجدهم ذی‌الحجه از بزرگ‌ترین اعیاد شیعیان است. روزی که پیامبر اکرم(ص) به دستور خدای مهربان امام علی(ع) را به مقام خلافت و امامت منصوب کرد. واقعه غدیر در سفر حجة الوداع سال دهم هجری و در سرزمین غدیر خم روی داد.
در حریم تو نَهم سر بر خاک

در حریم تو نَهم سر بر خاک

بیست و یکم اوت هر سال که مصادف با 31 مردادماه است، روز جهانی مساجد نامگذاری شده است. در سال 1348 در چنین روزی مسجدالاقصی که قبله اول مسلمین جهان است از سوی صهیونیست‌ها به آتش کشیده شد.
حقوق شرعی بانوان

حقوق شرعی بانوان

قرنها پیش از رسمیت‌شناختن حقوق بانوان در غرب، حقوق و اختیارات آن در اسلام در پرتو نقش تکوینی و منزلت تشریعی و اجتماعی آنان تثبیت شد، اکنون با ارتقای ظرفیت جامعه و ادراکات عمومی بخش جدیدی از حقوق بانوان قابل مطالبه است.
پرونده ویژه خبری محرم در استان مرکزی

پرونده ویژه خبری محرم در استان مرکزی

استان مرکزی با فرا رسیدن ماه محرم، رنگ عزا و ماتم به خود می‌گیرد و مجالس شور و شعور حسینی در جای‌ جای آن اقامه می‌شود. این پرونده ویژه، انعکاس دهنده گوشه‌‌ای از ارادت مردم استان مرکزی به ساحت حضرت سیدالشهداء(ع) و یاران باوفایش است.
چهار دهه جهادِ نهادی

چهار دهه جهادِ نهادی

در پی فرمان رهبر کبیر انقلاب امام خمینی(ره) در تاریخ 59/3/23 مبنی بر تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی، ستاد مزبور در جلسه مورخ 59/5/16 به منظور تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب فرهنگی، جهاددانشگاهی را به عنوان یک نهاد انقلابی و برخاسته از انقلاب فرهنگی تأسیس کرد. پس از تبدیل ستاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی، اساسنامه این نهاد در تاریخ 65/9/11 مورد تجدیدنظر قرار گرفت و با حذف وظیفه مشارکت در مدیریت اداره دانشگاه‌ها و تأکید بر انجام فعالیت‌های فرهنگی و تحقیقاتی به منظور اسلامی شدن دانشگاه‌ها به تصویب رسید. این نهاد علمی _ فرهنگی امروز در آستانه چهل سالگی است.
کاروان قرآنی انقلاب

کاروان قرآنی انقلاب

جمعی از قرآنیان در قالب کاروان قرآنی انقلاب از اول تا 22 بهمن‌ 97 به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی به 11 استان و 33 شهر سفر کردند. این کاروان قرآنی در بهمن 98 نیز برای دومین سال متوالی اقدام به سفر به استان‌های محروم کرد و امسال نیز این حرکت را همزمان با سالروز شهادت سردار سلیمانی آغاز خواهد کرد. اخبار و تصاویر کاروان قرآنی انقلاب را در این صفحه دنبال کنید.
سفره کریمان

سفره کریمان

دهه کرامت،دهه اول ماه ذی‌العقده است و آغازش با ولادت حضرت معصومه(س) و پایانش با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا(ع) همراه است. این دهه یادآور بسیاری از مفاهیم سازنده و ارزشمند است. دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علایق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام معنوی برادر است. دهه کرامت امسال با شعار «خدمت کریمانه، مهربانی به رسم اهل‌ بیت(ع)» به همراه جشن‌ها و ویژه برنامه های مختلف در سراسر کشور برگزار شد.
پیچ‌وخم ادغام

پیچ‌وخم ادغام

داستان پرتنش ادغام دو اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور منجر به سردرگمی تشکل‌های قرآنی در سراسر کشور شده است؛ هم‌اکنون همه نگاه‌ها به رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی است که بالاخره برای پایان این بحث، چه راهکاری را ارائه می‌دهد.
عید سعید فطر و لبخند خدا به ماه تمامش

عید سعید فطر و لبخند خدا به ماه تمامش

پس از یک ماه روزه داری و انجام مناسک ماه مبارک رمضان؛ روز اول ماه شوال روزه گرفتن بر مسلمانان حرام می‌شود و مسلمانان سراسر جهان با آداب و رسوم خاصی به استقبال «عید فطر» می‌روند.
فلسفه اسلامی و چالش‌های مدرنیته

فلسفه اسلامی و چالش‌های مدرنیته

در روزگاری که مظاهر مدرنیته در ساحات مختلف زندگی بشر نمود یافته و تجلیات متکاثر آن چشمان بسیاری را مفتون خود ساخته است، سخن از فلسفه اسلامی، کارکردهای آن در جامعه امروزی، نقش آن در ساخت تمدن اسلامی و چالش‌های آن در برابر مدرنیته امری درخور توجه است.
راه بهشت

راه بهشت

هفتم تیرماه یادآور تاریخی است که بهترین یاران انقلاب و امام(ره)، به دست منافقان به شهادت رسیدند. روزی که اندوه آن در یاد و خاطره مردم این سرزمین هیچ‌گاه کمرنگ نخواهد شد. راه بهشت به انگیزه سی و هشتمین سالروز شهادت دکتر بهشتی و یارانش ایجاد شد.
خوجه‌های اثنی عشری؛ از دیروز تا امروز

خوجه‌های اثنی عشری؛ از دیروز تا امروز

در این پرونده در نظر داریم خوجه‌های اثنی‌عشری که اقلیتی منسجم و پرنفوذ از شبه قاره تا شرق آفریقا هستند را معرفی نماییم.
تلاوت خاشعانه

تلاوت خاشعانه

تلاوت همراه با خشیت نه تنها ناظر به باطن، بلکه ناظر به لایه‌های باطن است. این موضوع در امر تلاوت از مناظر مختلف از اهمیت برخوردار است. ایکنا برای پرداخت به این مهم؛ پیرامون تلاوت خاشعانه و مختصات فنی اینگونه از تلاوت قرآن با تنی چند از مدرسان و فضلای حوزه‌های علمیه کشور و کارشناسان و پژوهشگران علوم و فنون قرآنی به گفت‌وگو نشسته‌است که در این پرونده می‌خوانیم.
روح الله، امام عشق

روح الله، امام عشق

سی‌امین سالگرد عروج ملکوتی امام مهربان امت، بت شکن بزرگ تاریخ بشریت؛ حضرت امام خمینی(ره) فرارسید و اشک ماتم عاشقان ولایت در فراق امام قلب‌ها همچنان جاری است، اما تجلی عشق به این عالم فرزانه، روز به روز فزونی می‌یابد.
نمایشگاه بین‌المللی قرآن

نمایشگاه بین‌المللی قرآن

نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم 21 اردیبهشت‌ماه 98 مطابق با ششم ماه رمضان در محل مصلای امام خمینی(ره) تهران برگزار می‌شود.
رمضان در جهان

رمضان در جهان

در این پرونده بر آنیم اخبار مربوط به ماه رمضان و آداب و رسوم مسلمانان در این ماه را در کشورهای مختلف از جمله اسلامی و غیر اسلامی معرفی کنیم.
راز روزه

راز روزه

ماه مبارک رمضان در آیات قرآن پرشرافت و پربرکت نامبرده شده است؛ این ماه تنها برای عبادات خاص نیست بلکه دستورالعملی است که انسان به کمال و تعالی نزدیک می‌کند. در این پرونده سعی می‌شود تا فلسفه و رموز این ماه و اعمال آن در پرتو آیات قرآن و شناسایی شود.
جانِ رمضان

جانِ رمضان

دعاهای کوتاه ماه مبارک رمضان همراه با تفسیر و آموزش سبک زندگی در این پرونده خبری دنبال می‌شود. در ادعیه خوانی بهار قرآن با ما همراه باشید.
آئینه اخلاق

آئینه اخلاق

حجت‌الاسلام مهدی طباطبایی از اساتید محبوب و مردمی اخلاق محسوب می‌شود. با اینکه می‌توانست مسئولیت‌های خطیر حکومتی را بپذیرد، اما رسالت خود را در خدمات اجتماعی و ترویج فرهنگ اسلامی پرداخت.
مکنون مکتوب

مکنون مکتوب

سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 4 تا 14 اردیبهشت‌ماه در مصلی تهران برگزار می‌شود، پرونده «مکنون مکتوب» را با هدف مطالعه و بررسی اخبار حوزه کتاب در این فصل نمایشگاهی ایجاد کرده‌ایم؛ با ما همراه باشید.
سِیل ایران؛ مثال مهر و مرهم ایرانیان

سِیل ایران؛ مثال مهر و مرهم ایرانیان

در واپسین روزهای سال 97 ساری روی سیل را به خود دید.این سیل قصد سفر به جای‌جای وطن کرد. قصدی که خاطر بهاری ایران و ایرانی را مکدر ساخت. هموطنانمان از شمال تا جنوب،شرق تا غرب هریک به نوعی از آسیب‌های این سیل رنجیدند. اما ایرانی رسم مهر و مرهم‌ می‌داند.
باطن سیما

باطن سیما

رسانه ملی، دریچه‌ ایست که قرار است نمادی از فرهنگ و هویت ایران و اسلامی باشد، به همین جهت برخود لازم می‌دانیم که برنامه‌ها و سیاست‌گذاری آن را با نگاهی واقع‌بینانه بسنجیم. اخبار این حوزه را در پرونده خبری باطن سیما پیگیری کنید.
این ماه چهل ساله

این ماه چهل ساله

پرونده «این ماه چهل‌ساله»، به مناسبت فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بر روی خروجی قرار گرفته و مجموعه‌ای از اخبار مراسم دهه‌فجر، نشست‌های مطبوعاتی، گفت‌وگو، یادداشت و گزارش‌های خبری و تصویری را که با هدف تشریح دستاوردهای نظام تهیه شده، شامل‌ می‌شود.
تازه‌های نشر دینی و قرآنی

تازه‌های نشر دینی و قرآنی

این پرونده خبری در راستای معرفی تازه‌های نشر دینی و قرآنی شکل گرفته است و برای اطلاع از تازه‌های نشر می‌توانید این پرونده خبری را دنبال کنید.
دانشگاه مرهم

دانشگاه مرهم

این پرونده مجالی است برای بیان فعالیت گروهی که کار «خیر و نیک» را در اولویت روزمرگی‌های این روزگارشان قرار داده اند.
فقه نظام؛ گذر از محدودیت یا پایان راه

فقه نظام؛ گذر از محدودیت یا پایان راه

گرچه دانش فقه که حاصل تلاش فقهای عظام برای کشف شریعت نفس‌‎الامری است دارای منهج و منطق مدونی است، اما الگوی اجتهاد در مسائل نوپدید همچنان نیازمند تطورات روشی است. حال سؤال این است که گذر این سیر تکامل از معبر فقه سنتی است یا نیازمند بنیان نهادن فقه نظام؟
راهی اربعین

راهی اربعین

راهی اربعین عنوان پرونده ویژه ایکنا به بهانه اربعین حسینی است. در این مجال کوشیده ایم اخبار، گزارش‌های خبری و تصویری و ویدئوهای مرتبط با این مناسبت را به اشتراک بگذاریم.
به نام رسول مهربانی

به نام رسول مهربانی

این پرونده به مناسبت هفته وحدت و میلاد رسول اکرم(ص) ایجاد شده است و به تجمیع اخبار و گزارش های این مناسبت فرخنده در ایران و جهان اختصاص دارد.
درس‌هایی از قرآن

درس‌هایی از قرآن

برنامه درس‌هایی از قرآن، پنجشنبه‌ هر هفته با تدریس حجت الاسلام قرائتی از شبکه اول سیما پخش می‌شود.
دست در دست دوست

دست در دست دوست

این پرونده خبری به انگیزه بزرگداشت هفته کتاب و کتاب‌خوانی و با عنوان «دست در دست دوست» ایجاد شده است. در این مجال بنا داریم در گفتگو با اهل خرد و آگاهی در حوزه کتاب به چند و چون این حوزه فرهنگی بپردازیم. امید که پنجره‌ای کوچک به سوی نور گشوده شود.
چرایی و چیستی آموزش قرآن در دوره اول ابتدایی

چرایی و چیستی آموزش قرآن در دوره اول ابتدایی

پرونده چرایی و چیستی آموزش قرآن به منظور ارزیابی محتوای کتاب درسی قرآن (پایه اول) طراحی شده است. مجموعه گفت‌وگو‌های این پرونده خبری در قالب گزارشی به کمیسیون آموزش مجلس ارائه شده است. ایکنا در این مجال به دنبال بررسی موضوع از نظرگاه‌های مختلف پرداخته است
مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی

مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی

شصت و یکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کشور مالزی طی 26 تا 31 فروردین‌ماه در کوالالامپور برگزار می‌شود.
پانزدهمین دوره همایش بانوان قرآن‌پژوه

پانزدهمین دوره همایش بانوان قرآن‌پژوه

پانزدهمین همایش بین المللی بانوان قرآن پژوه آذرماه سال جاری در مشهد مقدس برگزار می شود.
فرقه‌های انحرافی؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

فرقه‌های انحرافی؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

در این پرونده ضمن بررسی میدانی وضعیت فرقه‌های انحرافی و عرفان‌های کاذب در کشور، به تحلیل محتوایی این فرقه‌ها و دلایل خیزش و جذب برخی افراد به آن‌ها پرداخته‌ایم.
کافه محفل

کافه محفل

کافه محفل به اخبار دورهمی اهالی کسب و کارهای نوین اسلامی و قرآنی می‌پردازد.
صلابت مقاومت در گستره وحی

صلابت مقاومت در گستره وحی

در این پرونده به بررسی معنا، گستره، ابعاد و شرایط مقاومت در آیات وحی و سنت معصومین می‌پردازیم
بررسی مدیریت امور قرآنی کشور

بررسی مدیریت امور قرآنی کشور

مدیریت امور قرآنی کشور در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی عنوان پرونده ویژه ایکناست که به بهانه بررسی این حوزه مدیریتی در کشور ایجاد شده است. در این مجال به گفتگو با مدیران قرآنی کشور پرداخته شده است.
سی‌و‌ششمین مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران

سی‌و‌ششمین مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران

مسابقات بین‌المللی قرآن ایران 21تا25 فروردین‌98 در تهران برگزار می‌شود. این رقابتها ویژه آقایان و در دو رشته قرائت تحقیق و حفظ کل است. در کنار این مسابقات سومین مسابقات بین‌المللی بانوان، ششمین مسابقات بین‌المللی دانش‌آموزان، سومین مسابقات طلاب و چهارمین
بسیج لشکر مخلص خدا

بسیج لشکر مخلص خدا

بسیج واژه‌ای آشناست. بسیج و حزب الله، از واژگان مقدسی است که هم در مرحله آغازین قیام و هم پس از استقرار نظام مورد تأکید امام بوده است. ایشان فرمود: بسیج لشکر مخلص خدا و مدرسه عشق است. به حق بسیج و بسیجیانند که کشور را از بحرانها نجات می‌دهند و باید بسیجی ماند.
آقانورالدین عراقی

آقانورالدین عراقی

آیت‌الله العظمی آقانورالدین عراقی از مجتهدان و مراجع تقلید شیعه و از علمای پرنفوذ منطقه عراق عجم و از شاگردان و پیروان آخوند خراسانی بود. وی از حامیان اصلی مشروطه‌طلبان عراقی به حساب می‌آمد و در چند مقطع با صدور حکم جهاد به حمایت از ایشان در اراک پرداخت. پس از صدور فرمان مشروطه نیز ریاست انجمن ایالتی اراک را برعهده گرفت. خبرگزاری ایکنای استان مرکزی در سلسله گزارش‌هایی به معرفی بخشی از عظمت علمی و عملی ایشان می‌پردازد.
1