آنچه در جلسه پیگیری موضوعات ویژه استان مازندران گذشت
کد خبر: 4216318
تاریخ انتشار : ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۸
با حضور رئیس‌جمهور

آنچه در جلسه پیگیری موضوعات ویژه استان مازندران گذشت

جلسه پیگیری موضوعات ویژه استان مازندران از جمله رفع موانع افزایش تولید و حرکت به سمت خودکفایی برنج، مولدسازی پلاژ‌های دولتی، توسعه زیرساخت‌های بنادر استان، کالا‌های رسوبی در گمرکات و مسائل تالاب میانکاله، امروز، ۲۸ اردیبهشت‌ماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در استانداری مازندران برگزار شد.

جلسه پیگیری موضوعات ویژه استان مازندرانبه گزارش ایکنا از مازندران به نقل از پایگاه خبری ریاست‌جمهوری، در جلسه پیگیری موضوعات ویژه استان مازندران که امروز، 28 اردیبهشت‌ماه در استانداری مازندران برگزار شد، ابتدا موضوع تقویت و حمایت از برنجکاران مازندرانی و رفع موانع افزایش تولید و حرکت به سمت خودکفایی در تولید برنج مورد بحث و بررسی قرار گرفت و وزیر جهادکشاورزی در گزارشی از میزان تولید برنج و میزان نیاز سالانه برنج کشور، از تدوین طرحی جامع برای خودکفایی در تولید برنج خبر داد.
 
وزیر جهادکشاورزی در گزارش خود عدم تأمین اعتبار لازم برای تسطیح و زهکشی شالیزارها، عدم سیاستگذاری دقیق در واردات برنج در سنوات گذشته، نیاز به تامین به موقع نهاده‌ها و به‌روزرسانی ابزارآلات و تجهیزات در فرآوری برنج را از جمله موانع پیش‌روی خودکفایی تولید این محصول استراتژیک در کشور برشمرد.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، در این جلسه پس از شنیدن نظرات و پیشنهادات اعضای جلسه به وزیر جهادکشاورزی دستور داد، با محاسبه دقیق و به‌روزرسانی آمار میزان نیاز کشور به برنج، میزان تولید این محصول در کشور و میزان مورد نیاز برای واردات، زمینه لازم برای اعمال محدودیت هوشمند در واردات برنج را فراهم کند.
 
براساس این گزارش، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه از سوی رئیس‌جمهور مکلف شدند روش‌های تأمین مالی برای تقویت زیرساخت‌های مورد نیاز برنجکاران و اجرای طرح جامع وزارت جهادکشاورزی را از منابع داخلی و خارجی بررسی و برای جمع‌بندی و تصویب به دولت ارائه کنند.
 
همچنین مولدسازی اموال مازاد دستگاه‌ها به ویژه پلاژ‌های دولتی در استان مازندران به‌منظور تأمین مالی طرح‌های زیرساختی استان دومین دستور جلسه پیگیری موضوعات ویژه مازندران بود. بنابر گزارش معاون اجرایی رئیس‌جمهور، این استان به‌رغم قرار گرفتن در زمره داراترین استان‌های کشور به لحاظ ارزش اراضی، عملکرد قابل قبولی در بخش مولدسازی نداشته، در حالی که با واگذاری بخش کوچکی از اموال مازاد استان، نیاز مالی بخش قابل توجهی از طرح‌های نیمه‌تمام مرتفع خواهد شد.
 
رئیسی ناظر به گزارشات و مباحث مطرح شده در این رابطه به وزارت امور اقتصادی و دارایی و معاونت اجرایی رئیس‌جمهور دستور داد با تشکیل کارگروهی در اسرع وقت نسبت به تعیین دقیق مصادیق مولدسازی در اموال دولتی و تدوین ضوابط متناسب با وضعیت و شرایط وزراتخانه‌ها اقدام کنند تا پس از تصویب در دولت بلافاصله برای اجرا در دستور کار استانداری مازندران قرار گیرد.
 
در ادامه این جلسه مسائل بنادر نوشهر، امیرآباد و بندر صیادی کلیکا از جمله کمبود زیرساخت‌های انرژی و کمبود زیرساخت‌های مورد نیاز حمل و نقل در این بنادر مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با موافقت رئیس‌جمهور تأمین انرژی و زیرساخت لازم برای شرکت‌های مستقر در بندر امیرآباد توسط وزارت نیرو، تسریع در راه‌اندازی اسکله رورو بندر امیرآباد توسط وزارت راه و شهرسازی، تقویت خطوط کشتیرانی کانتینر‌بر، تأمین و تخصص اعتبار لازم برای آزادسازی اراضی ۱۰۰ هکتاری بندر امیرآباد و لایروبی حوضچه آرامش بندر بابلسر و تکمیل تاسیسات دریایی و بندری آن مورد تصویب قرار گرفت.
 
رئیس‌جمهور همچنین با تأکید بر توجه ویژه نسبت به گمرکات و جلوگیری از رسوب کالا‌ها به مسئولان مربوط دستور داد از ورود هرگونه کالایی به بنادر بدون ثبت سفارش جلوگیری و در صورت تکرار با مدیران خاطی شدیدا برخورد کنند.
 
رئیسی همچنین ناظر به گزارشات مطرح شده درباره طرح احیای تالاب میانکاله به‌عنوان یکی از ظرفیت‌های قابل توجه استان در حوزه گردشگری، ضمن گلایه شدید و بازخواست از وزارت میراث فرهنگی و گردشگردی به‌دلیل تعلل پنج ماهه در اجرای این طرح به رغم صدور مجوز از سوی سازمان محیط زیست دستور داد با تدوین طرح اقتصادی تالاب میانکاله برای جذب سرمایه‌گذاری، اجرای مصوبات طرح احیای این منطقه با جدیت پیگیری و دنبال شود.
انتهای پیام
captcha