کد خبر: 4088623
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۷
مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان مازندران؛

برخورداری مازندران از یک هزار و 361 امامزاده

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان مازندران گفت: مازندران دارای یک هزار و 361 امامزاده، حدود 15 هزار موقوفه و 215 هزار رقبه است که جزو استان های برتر کشور به شمار می‌رود.

حجت الاسلام ابراهیم حیدری جناسمی مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان مازندران هفتم مهر 1401در نشست شورای اداری اداره کل اوقاف و امورخیریه استان مازندران که با حضور  استاندار مازندران برگزار شد گفت: استان مازندران دارای یک هزار و 361 امامزاده، حدود 15 هزار موقوفه و 215 هزار رقبه است که جزو استان های برتر کشور به شمار می‌رود و به همین‌خاطر از آن به‌عنوان دیار علویان یاد می‌شود.
وی افزود: مازندران از 167 رقبه درمانی، بیش از 28 هزار رقبه کشاورزی، 418 رقبه آموزشی، حدود 14 هزار رقبه تجاری، 138 هزار رقبه مسکونی، بیش از یک هزار رقبه خدماتی و 227 رقبه با کاربری تاسیسات زیربنایی مانند راه، خیابان و... برخوردار است.
وی ادامه داد: طی 3 سال اخیر با بروزرسانی و انعقاد 50 هزار سند اجاره موقوفات و ثبت 282 وقف جدید در مازندران شاهد افزایش عوائد موقوفات و در نتیجه اجرای امینانه نیات هستیم.
حجت الاسلام حیدری جناسمی تصریح کرد: در حوزه عمرانی، اوقاف و امور خیریه مازندران در کنار اجرای 300 پروژه در بقاع متبرکه و آستان مقدس امامزادگان؛ سرمایه گذاری در موقوفات را دنبال می‌کند.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان مازندران با ارایه این مطلب که  در طی 3 سال اخیر 30 پروژه عمرانی موقوفات را به ارزش 4 هزار میلیارد ریال اعتبار افتتاح و یا کلنگ‌زنی کرده و اکنون نیز 10 طرح سرمایه گذاری بزرگ در بخش‌های تجاری، زیارتی، خدماتی، مسکونی، کشاورزی و صنعتی به ارزش 5 هزار میلیارد ریال در حال پی گیری است. خاطرنشان کرد: در بخش فرهنگی برگزاری آئین های عزاداری در قالب سوگواره بصیرت عاشورایی در ماه‌های محرم و صفر در راستای اجرای امینانه نیت واقفین خیراندیش یکی از وظایف اوقاف به‌شمار می‌رود که حدود 70 درصد نیات موقوفات مازندران در این دو ماه بر اساس نظر واقفان خیراندیش که در وقف‌نامه ذکر شده، صرف عزاداری و اطعام‌دهی  می شود.

وی به اهمیت وقف با نیت برطرف کردن نیازهای روز جامعه اشاره کرد و افزود: اوقاف مازندران طی سال های اخیر به حوزه بهداشت و درمان هم ورود پیدا کرده و از محل درآمد موقوفات تجهیزات درمانی مانند دستگاه الکترو سرجری، دستگاه برونکوسکوپ، دستگاه پمپ سرم، دستگاه دیالیز، دستگاه ونتیلاتور، دستگاه سونوگرافی، دستگاه آر  اُ (R O) تصفیه آب دستگاه دیالیز، خودروی آمبولانس، 7 دستگاه سرمایشی، دستگاه ام آر آی، دستگاه اکسیژن‌ساز و... به ارزش 100 میلیارد ریال برای بیمارستان های استان خریداری و با پرداخت بخشی از هزینه درمان، بیش از 500 بیمار نیازمند را از بیمارستان ها ترخیص کرده است.
وی اظهار کرد: حمایت از تولید در بخش کشاورزی یکی از برنامه‌های اوقاف مازندران به‌شمار می‌رود که با مدیریت مستقیم بر حدود 400 هکتار زمین کشاورزی و مدیریت غیرمستقیم بر بیش از هزار هکتار از اراضی کشاورزی وقفی، نقش مهمی در تولید مرکبات و برنج دارد.
مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان مازندران اذعان داشت: توجه به نیاز کشور به فرآورده‌های سلولزی و جلوگیری از قطع درختان جنگلی، اوقاف مازندران اقدام به اجرای طرح زارعت چوب در 200 هکتار از اراضی وقفی و مستقلات امامزادگان استان کرده است تا ضمن تولید چوب‌های صنعتی، درآمد پایداری برای بقاع متبرکه استان ایجاد شود.
وی اظهار کرد: فعالیت در حوزه‌های علمی و پژوهشی یکی از اهداف اوقاف مازندران در سالهای اخیر به‌شمار می‌رود که علاوه بر توزیع 6 هزار بسته لوازم التحریر و تهیه 300 تبلت دانش‌آموزی، از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور حمایت کرده و پاساژ موقوفه امام رضا(ع) آمل را در اختیار پارک علم و فناوری قرار داده است.

حجت الاسلام حیدری جناسمی ‌افزود: با شیوع ویروس کرونا اوقاف مازندران از روزهای نخست در کنار مردم بوده و با ضدعفونی روزانه معابر و بیمارستان ها، تولید ماسک در 12 بقعه متبرکه، خرید 12 دستگاه تنفسی، به اقشار مختلف جامعه خدمت‌رسانی کرده است.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان مازندران بیان کرد: اجرای طرح‌های زائران حرم رضوی و زائران حرم حسینی از دیگر برنامه‌های اوقاف مازندران به‌شمار می‌رود که در راستای اجرای امینانه نیت واقفین تاکنون 1500 زائر با کمک موقوفات به زیارت حرم امام رضا(ع) در مشهد مقدس و امام حسین(ع) در کربلا مشرف شدند.
وی با بیان اینکه شیمی درمانی تاکنون فقط در بابلسر انجام می شد اما به برکت موقوفات استان اکنون در بیمارستان امام خمینی(ره) ساری بیماران از خدمات شیمی درمانی بهره مند می شوند، گفت: مجهز ترین مدرسه فنی و حرفه ای استان مازندران به برکت موقوفه علی نقی کنی در شهرستان قائم شهر ایجاد شده و دختران این سرزمین در آن جا کسب علم و مهارت می کنند.
 وی با بیان این که عوائد حاصل از موقوفات باید مطابق نیت واقف در محل همان موقوفه هزینه شود. ادامه داد: روز گذشته توزیع ۶۱۷ بسته آموزشی به برکت موقوفه میرزا مهدی اشرفی در قالب طرح مهر تحصیلی در شهرستان بهشهر صورت گرفت.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha