حکایت سربازانی که نان در کرخه خیساندند و گلایه نکردند
کد خبر: 4059431
تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۲

حکایت سربازانی که نان در کرخه خیساندند و گلایه نکردند

فرمانده دفاع مقدس، گفت: در فتح خرمشهر ۵ تا ۶ هزار شهید دادیم و ۲۴ هزار هم زخمی شدند، ولی با همه این مشقت‌ها و زخمی که اسرا داشتند کسی ناله نمی‌زد تا روحیه رزمندگان تنزل نکند و خدا می‌داند که نان خشک‌ را در وقت ناهار در آب کرخه خیس می‌کردند و می‌خوردند.

سردار احمد کوهستانی فرمانده دفاع مقدسهر چند زمان زیادی نیست که از دفاع مقدس گذشته و هنوز یادگاران آن دوران در جمع ما راه می‌روند و سخن می‌گویند، ولی چه خوب است کمی از غیرت سربازانی بشنویم که در هوای داغ خوزستان بدون آب و سایه‌بان، چتر حفاظ ملت شدند و در این راه نه از کیفیت نانشان ناله داشتند نه از عمق زخمشان.

امروز سردار احمد کوهستانی، فرمانده دفاع مقدس، در حاشیه مراسم چهلمین سالگرد فتح خرمشهر که در پارک موزه دفاع مقدس مازندران در ساری برگزار شد، در گفت‌وگو با ایکنا از مازندران، اظهار کرد: دو تیپ نور و بیت‌المقدس از مازندران در آزادسازی خرمشهر حضور داشتند و من یکی از خادمین تیپ بیت‌المقدس بودم. سرداران و فرماندهان بی‌شماری در این عملیات به شهادت رسیدند.

وی افزود: شواهد تاریخی نشان می‌دهد همیشه خرمشهر در طول تاریخ برای ایران پرهزینه بود و فشار بر دولت ایران از خرمشهر آغاز می‌شد، اما به دلیل ظلم حکومت مرکزی و عدم پشتوانه دولت مرکزی عموما مردم خرمشهر مقاومتی در برابر دشمنان نداشت، اما در انقلاب اسلامی خرمشهر به جهت دلدادگی به امام و انقلاب اسلامی ۳۴ روز مقاومت کرد چه بسا اگر شهید چمران در مبارزات با دشمن، آب سد را در مسیر دشمن رها نمی‌کرد دشمن کل خوزستان را محاصره می‌کرد.

وی با بیان اینکه مقاومت خرمشهر موجب شد بقیه خوزستان محفوظ بماند، افزود: تیپ بیت‌المقدس مازندران با تجهیزاتی که از نبرد فتح‌المبین به غنیمت گرفته بودند، وارد جنگ شدند و اگر هماهنگی نیرو‌های ارتش، هوایی و پدافند و زرهی نبود و دشمن را نمی‌کوبید، لشکر پیاده‌نظام کارش سخت می‌شد.

این فرمانده دفاع مقدس، گفت: در فتح خرمشهر ۵ تا ۶ هزار شهید دادیم و تعداد ۲۴ هزار هم زخمی شدند، ولی با همه این مشقت‌ها و زخمی که اسرا داشتند، کسی ناله نمی‌زد تا روحیه رزمندگان تنزل نکند؛ خدا می‌داند نان خشک‌ را در وقت ناهار در آب کرخه خیس می‌کردند و می‌خوردند.

وی افزود: در عملیات بیت‌المقدس رزمندگان از ۳۴ کشور اسیر گرفتند و این یعنی یعنی ۳۴ کشور در جنگ تن به تن علیه ما بودند و با محاصره‌ای که رزمندگان از طریق شلمچه ایجاد کرده بودند، توانستیم ۱۹ هزار و ۵۰۰ اسیر بگیریم. در این نبرد از مازندران بیش از هزار نفر مجروح شدند.

کوهستانی گفت: خرمشهر در مقابل این همه هجمه دشمن ۳۴ روز مقاومت کرد و بعد از چندین ماه با رشادت رزمندگان شهر بازپس گرفته شد.

امروز چهل سال است که از حماسه فتح خرمشهر می‌گذرد اما این کشور که نیازمند فتوحات گوناگون دیگر است بسیجیان مؤمنی را می‌طلبد که در اجرای عدالت لبیک‌گوی امام‌شان باشند و اجازه ندهند راه شهدا به فراموشی رود.

علی پاداشی

انتهای پیام
captcha