کد خبر: 4224331
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۳
فریبا بریمانی بیان کرد:

حفظ شأن و کرامت انسانی معتادان در اولویت برنامه‌های بهزیستی

مدیرکل بهزیستی مازندران، حفظ شأن و کرامت انسانی مبتلایان به اعتیاد را اولویت برنامه‌های بهزیستی عنوان کرد و افزود: حضور مبتلایان به اعتیاد در مراکز درمان اعتیاد با هدف بازگشت به آغوش خانواده و اجتماع صورت می‌گیرد.

فریبا بریمانی، مدیرکل بهزیستی مازندرانبه گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی مازندران؛ فریبا بریمانی، مدیرکل بهزیستی مازندران امروز ۱۱ تیرماه در کارگاه آموزشی مشاوره فردی و خانوادگی در درمان اعتیاد ویژه مدیران داخلی مراکز اقامتی بهبود و بازتوانی اعتیاد در مجتمع آموزشی فرهنگی شهید عظیمی بابلسر برگزار شد، با اشاره به شعار جهانی هفته مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل در سال ۲۰۲۴ با عنوان «اولویت سرمایه‌گذاری؛ پیشگیری از اعتیاد» اعتیاد را نمادی از آسیب‌های پنهان روحی، روانی، شخصیتی، خانوادگی و اجتماعی دانست و گفت: آسیب‌های عاطفی دوران کودکی، عدم مهارت در مدیریت هیجانات دوران نوجوانی، اختلالات شخصیت، مشکلات خانوادگی، سبک فرزندپروری، افسردگی می‌تواند در به‌وجود آمدن اعتیاد نقش بسزایی ایفا کند.

وی افزود: بهزیستی تنها دستگاه دولتی عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر است که در تمامی طیف پیشگیری اولیه، درمان، بازتوانی، کاهش آسیب اعتیاد و همچنین حمایت‌های اجتماعی، برنامه دارد و با تکیه بر دانش تخصصی سازمانی نقش مهمی در این حوزه‌ها ایفا می‌کند که همه این موارد نشان از اهتمام دولت در امر پیشگیری و درمان اعتیاد است.

بریمانی سازمان بهزیستی را پرچمدار الگو‌های نوین در حوزه درمان اعتیاد دانست و اظهار کرد: سازمان بهزیستی در عرصه پیشگیری و درمان اعتیاد با طراحی الگو‌های نوین و بهره‌گیری از آخرین دستاورد‌های علمی و تجربی، تمام تلاش خود را در زمینه کاهش آسیب اعتیاد و حمایت‌های اجتماعی از بهبودیافتگان به کار گرفته است.

وی حفظ شأن و کرامت انسانی مبتلایان به اعتیاد را اولویت برنامه‌های بهزیستی عنوان کرد و افزود: حضور مبتلایان به اعتیاد در مراکز درمان اعتیاد با هدف بازگشت به آغوش خانواده و اجتماع صورت می‌گیرد و حفظ کرامت انسانی منجر به بازتوانی شخصیت فرد می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه ۱۲۴ مرکز درمان اعتیاد در سطح استان با نظارت بهزیستی مشغول ارائه خدمات به معتادین متقاضی درمان و همچنین بیماران معرفی شده از سوی دستگاه قضایی هستند، تصریح کرد: این مراکز شامل مراکز گذری کاهش آسیب‌های اجتماعی و بازتوانی اعتیاد، مراکز اقامتی بهبود و بازتوانی، درمان سرپایی دارویی است که از این تعداد ۴۸ مرکز در حال حاضر در قالب مراکز اقامتی درمان اعتیاد به ارائه خدمات درمانی به جامعه هدف می‌پردازند.

مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۱۴ هزار نفر در این مراکز پذیرش و پس از بهبودیافتگی ترخیص شدند، تصریح کرد: آموزش نقش بسزایی در ارتقای عملکرد این مراکز در عرصه درمان اعتیاد دارد و در تلاش هستیم تا دانش و مهارت تمام کسانی که در حوزه درمان اعتیاد در مراکز فعال هستند را به روزرسانی کنیم و به همین منظور اقدامات متنوعی را برای بهبود عملکرد آنان تدوین کرده‌ایم که برگزاری این کارگاه یکی از این اقدامات است.

وی افزود: فعالیت‌های جاری و برنامه‌های بهبود و بازتوانی، فرایند ارجاع، ترخیص و پیگیری مبتنی بر قوانین و مقررات، رعایت دقیق بخشنامه‌های ابلاغی و ... می‌تواند به بهبود عملکرد مراکز اقامتی بهبود و بازتوانی اعتیاد استان منجر شود.

یادآور می‌شود، در کارگاه آموزشی به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر و با حضور شیرازی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مازندران، بریمانی، مدیرکل بهزیستی استان، رامشی، رئیس اداره فرهنگی معاونت پیشگیری از جرم دادگستری مازندران، آگاه، نماینده معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران و قلندری سرپرست معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان حضور داشتند.

انتهای پیام
captcha