کد خبر: 4223099
تاریخ انتشار : ۰۴ تير ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۶

«انتخابات» احترام به کرامت و منزلت توده‌ مردم است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: از نگاه امام علی (ع) حضور پررنگ مردم در انتخاب حاکمان و سهیم دانستن آنان در سرنوشت جامعه، نوعی احترام به کرامت و منزلت توده‌ مردم است.

محمد‌هادی یدالله‌پور، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابلمحمد‌هادی یدالله‌پور، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل در گفت‌وگو با ایکنا از مازندران، اظهار کرد: از نگاه امام علی(ع)، حضور پررنگ مردم در انتخاب زمامدار و سهیم دانستن آنان در سرنوشت جامعه، نوعی احترام به کرامت و منزلت مردم و منشأ آثار مثبت و ارزشمندی است که به تثبیت قدرت سیاسی جامعه می‌انجامد.

وی افزود: در مقابل‌ِ چنین نگاهی، گاه عواملی وجود دارد که سلامت حضور مردم در ایفای نقش سیاسی‌ ـ اجتماعی‌شان را دچار مشکل می‌سازد و عرصه‌ سرنوشت‌ساز انتخابات را به عرصه رقابت‌های تنگ‌نظرانه‌ سیاسی، جهت کسب موقعیت‌های برتر مادی تبدیل می‌کند.

یدالله پور با اشاره به معیار‌های سلامت انتخابات در نهج البلاغه تصریح کرد: امروزه برخی از دموکراسی‌های دروغین دنیا در صدد آنند تا با دستاویز قرار دادن مسئله مهم انتخابات سهم اکثریت جامعه را به نفع حزب و گروه خود مصادره و از آرای مردم استفاده ابزاری کنند؛ از نگاه امام علی(ع) حضور پررنگ مردم در انتخاب حاکمان و سهیم دانستن آنان در سرنوشت جامعه، نوعی احترام به کرامت و منزلت توده‌ مردم است.

وی افزود: در اندیشه سیاسی امام علی(ع)، مشارکت سیاسی مردم منشأ آثار مثبت و ارزشمندی مانند احترام به حقوق یکدیگر، ظهور نشانه‌های عدالت، استقرار قانون الهی اصلاح زمانه ناامیدی دشمنان و امید به پایداری «دولت» است که به تثبیت قدرت نظام سیاسی جامعه می‌انجامد.

وی درباره معیار‌های سلامت انتخاب اصلح حاکمان از دیدگاه نهج‌البلاغه، گفت: در مقابل چنین نگرش تحول‌سازی گاه عواملی وجود دارد که سلامت حضور مردم را در ایفای نقش سیاسی اجتماعی‌شان دچار مشکل می‌سازد و عرصه سرنوشت‌ساز انتخابات را که می‌تواند به حضوری آگاهانه و مسئولانه بیانجامد به عرصه رقابت‌های تنگ‌نظرانه سیاسی، جهت کسب موقعیت‌های برتر مادی تبدیل می‌کند. 

یدالله‌پور، با تأکید بر اینکه یک انتخاب صحیح و احسن باید مبتنی بر عقلانیت و به دور از هیاهو، احساسات زودگذر و شتاب‌زده باشد، اظهار کرد: به طور کلی انتخاباتی که با پرهیز از شتاب‌زدگی با دقت و مطالعه قبلی صورت گیرد و از تبلیغات سوء و تفکرات متعصبانه به دور باشد، صحت و سلامت آن نیز تضمین می‌شود و به انتخاب فردی شایسته و کاردان می‌انجامد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل تصریح کرد: یکی از راه‌های تضمین سلامت انتخاب زمامدار و جلوگیری از بروز یک انتخاب شتابزده و احساسی از سوی مردم، معرفی صحیح و حضور همه‌ نامزد‌ها جهت تشخیص حکیمانه و عاقلانه مردم است. 

وی افزود: مشارکت داوطلبانه در نگرش امام علی‌(ع) انتخاب آزادانه و داوطلبانه حاکم جامعه از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و آن را می‌توان جزو افتخارات حکومت علوی و از بارزترین نمونه‌های تئوری حکومتی امام علی(ع) برشمرد.

انتهای پیام
captcha