کد خبر: 4221988
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۵

عید قربان بزرگترین یادگار پیامبران است

خطیب جمعه ساری با بیان اینکه در حال حاضر مسئله اول کشور انتخابات است که باید آن‌را جدی بگیریم، گفت: یکی از بزرگترین یادگاران پیامبران همین قربانی کردن در عید قربان است که یادگار حضرت ابراهیم(ع) است.

آیت‌الله محمدباقر محمدی لائینی؛ نماینده ولی فقیه در مازندرانبه گزارش ایکنا، به نقل از معاونت ارتباطات و رسانه دفتر نماینده ولی فقیه در مازندران، آیت‌الله محمدباقر محمدی لائینی، در خطبه‌های عید قربان در مصلای امام خمینی(ره) ساری، ضمن سفارش بر تقوای الهی، اظهار کرد: خدای بزرگ فرمودند که در عید قربان نماز عید قربان بخوانید و قربانی کنید. موجودات عالم سه دسته هستند، یک دسته با غریزه کار و زندگی می‌کنند که حیوانات هستند، دسته دیگر فقط براساس وظیفه زندگی می‌کنند که ملائکه هستند، یک دسته مثل ما هم غریزه داریم هم براساس وظیفه باید کار کنیم، باید آدم وظیفه‌شناسی باشیم.
 
آیت الله محمدی لائینی تصریح کرد: یکی از بزرگترین یادگاران پیامبران همین قربانی کردن در عید قربان است که یادگار حضرت ابراهیم (ع) است، این حضرت مظهر مقدم‌داشتن وظیفه بر غریزه است، خیلی وقت‌ها غریزه و وظیفه با هم نمی‌سازند.
 
نماینده ولی فقیه در مازندران با اشاره به مثال‌هایی از تقدم غریزه بر وظیفه و برعکس، خاطرنشان کرد: خانم باید حجابش را رعایت کند یعنی وظیفه را بر غریزه مقدم دانسته و کسی که رعایت نمی‌کند یعنی غریزه را بر وظیفه مقدم دانسته است.
 
عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: بعد از حضرت ابراهیم(ع) تاکنون هر ساله حجاج آن روز قربانی می‌کنند، وقتی حجاج قربانی می‌کنند یعنی وظیفه را بر غریزه مقدم دانستند و هدف از قربانی باید همین باشد.
 
وی بیان کرد: مسئله اول کشوری ما فعلا انتخابات است، باید آن را جدی بگیریم، مقام معظم رهبری در دیداری روز شنبه گذشته با برخی از مدال‌آوران فرمودند: برای انتخابات در درجه اول افزایش مشارکت مهم است، پس یک نفر هم نباید باشد که رای نداده باشد، بعد فرمودند که برای انتخاب خوب ببینید چه کسی به ملاک‌های انقلاب نزدیک‌تر است و توانایی کار در جهت این ملاک‌ها را دارد.
 
آیت الله محمدی لائینی اظهار کرد: مسئله اول جهان اسلامی ما همین جریان غزه و فلسطین است که دشمنان می‌خواهند فلسطین فراموش شود و مسئله‌های چهار و پنج ما باشد اما حضرت امام با نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به‌عنوان روز قدس نشان داده که مسئله فلسطین برای ما همواره مسئله اول است و نباید فراموش شود که غاصبان به فلسطین آمدند و خانه و زندگی را غصب کرده‌اند.
 
نماینده ولی فقیه در مازندران  با اشاره به قتل عام ۴۰ هزار نفر در طول هشت ماهه گذشته در غزه، افزود: وظیفه ما این است که فلسطین مسئله اول ما باشد و از غزه و فلسطین حمایت کنیم. جنگ در غزه جنگ بین غریزه و وظیفه را نشان می‌دهد که طبق وظیفه غزه‌ای‌ها مقاومت کنند با اینکه غریزه چیز دیگری می‌گويد، یعنی وظیفه را مقدم دانستند.
 
وی در پایان گفت: درود خدا به خانواده‌های شهدا که مثل حضرت ابراهیم(ع) عمل کرده و فرزندان خود را به قربانگاه فرستادند و نشان دادند که وظیفه مقدم بر غریزه است.
انتهای پیام
captcha