کد خبر: 4044281
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۳

معاون هماهنگ‌کننده و مسئول ستاد راهیان نور سپاه کربلا، از برگزاری مراسم سال تحویل با برپایی یک مراسم ویژه با حضور فرماندهان دوران دفاع مقدس لشکر، فرماندهان گردان‌های آن دوران و با حضور هزار زائر و مردم محلی منطقه در هفت‌تپه خبر داد.

سرهنگ عسگر مجيدی، معاون هماهنگ‌کننده و مسئول ستاد راهیان نور سپاه کربلابه گزارش ایکنا از مازندران، سرهنگ عسگر مجيدی، معاون هماهنگ‌کننده و مسئول ستاد راهیان نور سپاه کربلا، اظهار کرد: هفت تپه یکی از مقر‌های لشکر ۲۵ کربلا در دوران مقدس بود. همه لشکر‌ها در خط مقدم، فضایی را ب عنوان عقبه داشتند که محل آموزش‌ها و آماده سازی نیرو‌ها بود.
وی افزود: لشکر ۲۵ کربلا نیز در هفت تپه مستقر بود. یک لشکر بسیار بزرگ و از جمله لشکر‌های خاصی بود که در روز‌های جنگ بعنوان لشکر ویژه عملیاتی لقب گرفت چرا که هم در عملیات بعنوان یگان موفق عمل می‌کرد و هم از نظر عده و عُده، دارای ۶۰ گردان بود.
معاون هماهنگ‌کننده و مسئول ستاد راهیان نور سپاه کربلا، در این منطقه آموزش‌های نظامی، آموزش یگان پیاده، آموزش یگان‌های زرهی و ادوات و همچنین مهم‌ترین آموزش که رزمندگان مازندرانی دیدند، آموزش غواصی در کنار رود دز بود تا در عملیات والفجر ۸ که سرنوشت جنگ را تعیین کرد، شرکت کنند.
وی ادامه داد: لشکر ۲۵ کربلا یک لشکر تعیین‌کننده در عملیات والفجر ۸ بود و بعنوان یگان محوری عمل می‌کرد و الحمدالله در این عملیات فتح فاو انجام شد. در عملیات‌های دیگری که در ام‌الرصاص و شلمچه بود، لشکر وارد عمل شد و جز یگان فاتح بود.

مجیدی اظهار کرد: به تعبیر ما لشکر، دارای ۳ لشکر بود، یک لشکر همیشه آماده در خط مقدم، یک لشکر هم در هفت تپه و بخشی دیگر در مازندران آموزش‌های لازم را می‌دیدند. به تعبیر مقام معظم رهبری لشکر ۲۵ کربلا یک لشکر خط شکن و خط نگهدار بود؛ لذا لشکر در عمده عملیات‌ها فاتح بود و هم خط نگهدار.
وی با بیان اینکه لشکر 25 کربلا، لشکری بود که چند استان‌های مازندران، گلستان و گیلان را پوشش می‌داد و حتی استان‌های دیگری را تحت پوشش داشت و بعضا آن‌ها اموزش لازم را در هفت تپه می‌دیدند.هفت تپه در واقع امتداد عملیات‌ها و خط مقدم در دفاع مقدس بود. رزمندگان از اینجا آموزش‌های معنوی و نظامی می‌دیدند و راهی خط مقدم می‌شدند که اینجا قدمگاه ۱۰ هزار و ۴۰۰ شهید استان است.
معاون هماهنگ‌کننده و مسئول ستاد راهیان نور سپاه کربلا، اظهار کرد: بعد از دوران دفاع مقدس، رزمندگان پیگیر احیای این منطقه شدند. از طریق تعدادی از شهدای مدافع حرم پیگیری‌ها صورت گرفت که این شهدا مزد شهادت خود را از هفت تپه گرفتند.

وی ادامه داد: هفت تپه انقدر برای دشمن بعثی و صدام اهمیت داشت که این منطقه را بمباران هوایی کرد یعنی تنها لشکری که عقبه آن توسط دشمن بمباران هوایی شد؛ که ۱۳۰ رزمنده در این مکان شهید شدند که ۷۲ شهید متعلق به مازندران است. محل تدفین دو شهید گمنام محل شهادت دوشهید مازندرانی یکی شهید کریم زاده جویبار بود.
مجیدی گفت: وقتی در آغازین روز‌های پیروزی انقلاب جبهه استکبار جنگ را به ما تحمیل کرد، رزمندگان و شهدا مقاومت کردند و به ما عزت و آبرو دادند و برهمین اساس دشمن پس از جنگ تحمیلی تا به امروزجرئت حمله به ما را ندارد.
وی افزود: برای احیای هفت تپه، و با پیگیری‌هایی با منابع طبیعی خوزستان، ۱۰ هکتار زمین در اختیار ما قرار گرفت. البته در دوران دفاع مقدس ۶ هکتار در اختیار لشکر بود که پس از پایان زمین به منابع طبیعی برگشت.
وی بیان کرد:هشت سوله خادمین و آشپرخانه و نیز یادمان دوشهید گمنام با گنبد و بارگاه و سرویس‌های بهداشتی و حمام فعلا در این مکان ساخته شد و پذیرای زائرین است؛ لذا اولویت‌بندی ما درحال حاضر ساخت حسینیه با ظرفیت هزار نفر است.

مجیدی بیان کرد: وقتی این مکان در لیست بازدید زائزین قرار گرفت، همه ساله وقت سال تحویل در اینجا زائرین حضور پیدا می‌کردند. پس از دوسال وقفه به خاطر کرونا، امسال، سال تحویل با برپایی یک مراسم ویژه با حضور فرماندهان دوران دفاع مقدس لشکر، فرماندهان گردان‌ها، در آن دوران، برگزار می‌شود. سردار مرتضی قربانی فرمانده وقت لشکر ۲۵ کربلا در دوران دفاع مقدس هم حضور پیدا خواهد کرد. همچنین این مراسم سال تحویل با حضور هزار زائر و مردم محلی منطقه که دردوران دفاع مقدس هم با لشکر همراهی وهمکاری داشتند، برگزار می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: