کد خبر: 3900925
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
مدیر کل حفظ و نشر آثار دفاع مقدس مازندران گفت: خانطومان نماد رشادت‌های مازندرانی‌ها است و تولید و ساخت فیلم ۸۰ دقیقه‌ای اخیر خانطومان در مرحله پایانی قرار دارد که نمایشی از نقش‌آفرینی این دلیر مردان در دفاع از حرم است.

مراحل پایانی ساخت فیلم «خانطومان» در مازندرانبه گزارش ایکنا از مازندران سردار عبدالله ملکی مدیر کل حفظ و نشر آثار دفاع مقدس مازندران امروز سوم خردادماه در نشست خبری که به مناسبت سالروز فتح خرمشهر در ساری برگزار شد، گفت: روز قدس یادگار امام خمینی (ره) است و امسال در این روز مقام معظم رهبری با بیانات ارزشمند خود پایه‌های رژیم صهیونیسم را متزلزل کرد.
وی با بیان اینکه سی وهشتمین سالگرد آزاد سازی خرمشهر را در پیش داریم، افزود: امسال برای چهلمین سال دفاع مقدس برنامه‌های متنوعی رد استان به اجرا درخواهد آمد.
ملکی با بیان اینکه خرمشهر در طول تاریخ زمانی به دست عثمانی‌ها و دو بار توسط انگلیسی‌ها اشغال شده بود و حاکمان آن زمان با امتیاز توانستند آن را آزاد کنند، تصریح کرد: در انقلاب اسلامی ایران دشمن بعثی با تمام قدرت شرق و غرب وارد خرمشهر شد و توانست خرمشهر را تسخیر کند و هر چه اقلام و کالا در دو بندر خرمشهر و آبادان بود در عراق به فروش رسانده و هزینه جنگ کردند.
مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، اظهار کرد: در عملیات ۲۳ روزه بیت‌المقدس حدود ۶ هزار شهید دادیم، اما ۱۹ هزار نفر از عراقی‌ها به اسارت گرفتیم و ۵ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع از خاک کشور عراق را آزاد کردیم.

وی با بیان اینکه، آزادساری خرمشهر نماد بزرگ هشت سال دفاع مقدس است، افزود: بزرگترین واکنش دشمن در جنگ تحمیلی در حماسه خرمشهر بود و بدین منظور هر ساله برای آزادسازی خرمشهر برنامه داریم.
ملکی ادامه داد: ۱۵ کمیته استانی در سالروز گرامیداشت حماسه خرمشهر شکل گرفت و مطابق آن ستاد‌های شهرستانی با ریاست فرماندار و دبیری فرمانده سپاه نیز هزار برنامه پیشنهاد شد که تا مهرماه اجرایی می‌شود.
مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با بیان اینکه ۲ هزار و ۴۰۰ پایگاه‌های رده‌های بسیج تا هفتم مهرماه در گرامیداشت دفاع مقدس فعال هستند و این برنامه‌ها را اجرایی می‌کنند، بیان کرد: باید در جامعه فرهنگ دفاع مقدس را به نسل‌های جدید منتقل کنیم.

وی ادامه داد: چنانچه اجازه اجرای برنامه داشته باشیم برنامه‌ها اجرایی خواهد شد، اما اگر به دلیل انتشار ویروس کرونا نتوانیم در فضای حقیقی عملیاتی کنیم در فضای مجازی با قدرت این برنامه‌ها دنبال خواهیم کرد.
ملکی دزفول را پایتخت قهرمانان دفاع مقدس دانست و اظهار کرد: مردم دزفول با وجود اصابت فراوان موشک‌های دشمن در شهر ماندند و خودشان به لشکر نیرو اعزام کردند و با وجود اینکه بیشترین موشک‌ها به این شهر اصابت کرد آن‌ها مکان زندگی خود را خالی نکردند و از رزمندگان پذیرایی و حمایت می‌کردند.
وی با اشاره به سخن شهید احمد متوصلیان درباره فتح خرمشهر که «شاد کردن این ملت با فتح خرمشهر بزرگترین اجری بود که خداوند در زندگانی به ما عطا کرد.» افزود: به همین خاطر بود که امام (ره) ازادسازی خرمشهر را لطف و عنایت الهی دانست.

اهدای 270 شهید مازندرانی در فتح خرمشهر

مدیر کل حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، گفت: مازندرانی‌ها ۲۵۰ تا ۲۷۰ نفر در فتح خرمشهر شهید داد و جهاد سازندگی مازندران نیز در بهسازی این شهر‌های جنگ زده حضور فعال داشت.
وی با اشاره به ۴۲ شهید مدافع حرم و ۱۶ شهید خانطومان، افزود: خانطومان نماد رشادت‌های مازندرانی‌ها است و اخیرا تولید و ساخت فیلم ۸۰ دقیقه‌ای خانطومان در مرحله پایانی قرار دارد که امیدواریم بتوانیم با پخش این اثر هنری گوشه‌ای از جان‌گذشتگی این مردان شجاع و مومن را به نمایش بگذاریم.
ملکی با بیان اینکه در پاسداشت شهدا ما شرمنده خانواده‌های شهدا هستیم، گفت: متاسفانه هنوز برای گرامیداشت ارزش‌های دفاع مقدس اهتمام لازم از سوی مسئولان نیست و این اداره کل در این حوزه با مشکلات مالی روبرو است.

وی با گرامیداشت شهدای سلامت هم اشاره کرد و افزود: ما باید شهدای سلامت را معرفی کنیم این افراد در نظر ما نیز شهید هستند و شهید فقط جبهه رویارویی با دشمن انسانی نیست، دشمن در واقع همان میکروب است و مبارزه با آن در حکم جهاد است.
ملکی اظهار کرد: موضوع امنیت و سلامت، سرمایه بزرگ است اگر این دو را نداشته باشیم هیچ چیز نخواهیم داشت.
مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران، گفت: امسال با شعار محوری «ما قوی هستیم» برنامه متعددی در چهلمین سالگرد دفاع مقدس به اجرا در‌می‌آید و این برنامه‌ها از امروز سوم خرداد شروع و تا ۱۱ مهرماه ادامه دارد.
وی در پایان از خانم صالحی سردبیر خبرگزاری دفاع مقدس مازندران به خاطر دریافت رتبه برتر خبرگزاری در چند ساله گذشته تقدیر کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: