کد خبر: 4088602
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۱

جهاد تبیین؛ چراغ راه بایدها و نبایدهای کشور

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جهاد تبیین را چراغ راه بایدها و نبایدهای کشور است و باید مسئله جهاد تبیین در آثار و تولیدات فاخر و ارزشمند هنرمندان در بین مخاطبان اثرگذاری داشته باشد.

پنجمین اشکواره فرهنگی و هنری حسینی، ششم مهر ماه ۱۴۰۱ با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، مسئولان استانی و شهری، هنرمندان و صاحبان آثار، در دانشگاه شمال آمل، با معرفی نفرات برتر هفت بخش رسانه، نمایش خیابانی، سرود، نقالی، عکس، شعر و داستان کوتاه به کار خود پایان داد.

محمود سالاری معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آئین گفت: جشنواره‌ها به هر میزان مردمی‌تر باشند بر ارزش آن افزوده می‌شود، خوشبختانه امسال اشکواره فرهنگی و هنری حسینی در پنجمین دوره برگزاری رشد قابل توجهی داشته است.

وی افزود: دولت سیزدهم برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی و مذهبی عزم راسخ دارد البته در گذشته بیشتر جشنواره‌ها با حضور مردم و پای کار آمدن آنها به صورت مردمی  مردمی برگزار می‌شد.

وی ادامه داد: بدانیم اشکواره حسینی و جشنواره‌های ماندگار مذهبی بدون اصل و اساس نیستند، بلکه صاحب دارد و صاحب آن امام حسین(ع) است و ارائه آثار و نقش‌آفرینی در این رویدادهای بزرگ توفیق می‌خواهد.

سالاری تصریح کرد: برپایی اشکواره حسینی توفیق ماندگار و افتخار بزرگی برای هنرمندان حوزه‌های مختلف است زیرا این رویداد بزرگ فرهنگی و ارزشی در راستای اشاعه فرهنگ عاشورایی با موضوعات مختلف تبیین نهضت عاشورا بوده است.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری  مبنی بر جهاد تبیین و اهمیت بسزای آن در جامعه اسلامی، خاطرنشان کرد: هنرمندان در حوزه‌های مختلف هنری باید در زمینه جهاد تبیین که توسط ولی فقیه به عنوان تکلیف لحاظ شد نقش‌آفرینی کنند.

وی جهاد تبیین را چراغ راه بایدها و نبایدهای کشور دانست و یادآور شد: باید مسئله جهاد تبیین در آثار و تولیدات فاخر و ارزشمند هنرمندان در بین مخاطبان اثرگذاری داشته باشد.

سالاری با تأکید بر اینکه دشمنان اسلام درک درستی از مقام و مرتبت امام حسین(ع) در عرصه عاشورا ندارند و این مکتب بزرگ و ارزشی را درک نکردند، خاطرنشان کرد: دشمنان استکباری به هر بهانه و تحرکات هر بار عرض اندام می‌کنند که با حضور هوشمندانه مردم توطئه‌های آن ها برملا می ‌شود.

وی در مورد اغتشاشات اخیر برخی فتنه‌گران، دشمنان داخلی و خارجی که باعث بروز خسارت جانی و مالی فراوان شد، خاطرنشان کرد: این روزها مشاهده کردیم که بار دیگر عده‌ای ناجوانمردانه و کینه‌توزانه علیه نظام جممهوری اسلامی  ایران و اسلام در داخل و خارج کشور هجمه و توطئه کردند و برخی شهرها نیز با توجه به رفتارهای نابخردانه و هنجارشکنانه هتاکان شلوغ شد.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در همه اغتشاشات حضور با بصیرت مردم شرط اساسی است و این بار نیز در کمترین زمان با حضور بصیرانه مردم اغتشاشات، اهداف و حامیان آن مشخص و خنثی شد همچنین علت این وقایع هم از عدم شناخت واقعی از مردم و ملت امام حسینی ایران نشأت می‌گیرد.

در پایان این آئین با حضور معاون هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و مسئولان استانی و شهری مازندران از برترین های این اشکواره با اهدای لوح تقدیر ،تندیس و هدایای نقدی تجلیل به عمل آمد.

گفتنی است که ۳ هزار و ۵۷۰ اثر از یک هزار و ۱۳۷ هنرمند داخلی و خارجی در ۷ بخش این رویداد مهم با هم به رقابت پرداختند. آثار از سراسر کشور، فراملی، منطقه‌ای و آثار به دبیرخانه اشکواره ارسال شد. و حدود ۹ هزار هنرمند بیش از ۲۰ هزار اثر خود را در طول پنج دوره اشکواره حسینی ارائه کردند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha