کد خبر: 4068999
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۸

ویژه‌برنامه پاسداشت روز قلم در دانشگاه مازندران برگزار شد

آیین روز گرامیداشت قلم، روز گذشته، 14 تیرماه با حضور مسئولان فرهنگی شهری و دانشگاهی مازندران و تنی چند از شاعران استانی در دانشگاه مازندران برگزار شد.

گرامیداشت روز قلم در دانشگاه مازندرانبه گزارش ایکنا از مازندران، از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و کتابخانه عمومی شهرستان بابلسر آیین گرامیداشت روز قلم، روز گذشته، 14 تیرماه با حضور مسئولان فرهنگی  شهری و دانشگاهی مازندران و تنی چند از شاعران استانی در سالن باقرالعلوم دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران برگزار شد.

در این آیین مرتضی علویان، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران با اشاره به پیشینه قلم گفت: پیشینه قلم به بیست هزار سال پیش بر می‌گردد، اما از لحاظ نوشتاری پیشینه آن به شش هزار سال پیش برمی‌گردد که بر روی سنگ، چوب، پوست حیوانات، صدف، گل، موم و کوزه انجام می‌گرفت.

وی به آیه «ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ» اشاره کرد و افزود: توان قلم آوردن ذهن‌ها بر سطور هست و انچه بر سطور آمده ثبت و ماندگاری پیدا می‌کند.

علویان تصریح کرد: یکی از خواص قلم این است که انسان‌های جدا از هم را به هم پیوند می‌زند، گویی که شرح حوادث و اندیشه متفکران در طول تاریخ به وسیله قلم جمع و به یکدیگر منتقل می‌کند. قلم رازدار بشر در قرون و اعصار است و سود جویان از قلم و کتاب مورد سرزنش و عتاب قرار می‌گیرند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران اظهار کرد: عقل و خرد و قلم نخستین چیزهایی است که در قرآن و روایات بر آن تأکید شده است.

در ادامه این آیین پس از شعرخوانی چند تن از شاعران مطرح استانی و دانشگاه مازندران با حضور مسئولان دانشگاهی و شهری بابلسر  از هشت نفر از اهالی قلم استان و دانشگاهی مازندران تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :