کد خبر: 3820184
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۸
گروه اجتماعی- مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، گفت: آنچه گردشگران را به سمت و سوی دیگر ملل جهان می‌کشاند، آشنا شدن با فرهنگ بومی و تاریخ و فرهنگ ملت‌ها است و صنایع دستی تبلور فرهنگ و رسوم بومی و آینه تاریخ ملل است.

صنایع دستی؛ تبلور فرهنگ و رسوم بومی و آینه تاریخ کهن ایرانیبه گزارش ایکنا از مازندران سیف‌الله فرزانه مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران امروز 27 خردادماه در همایشی که به مناسبت روز  جهانی صنایع دستی، در این اداره کل برگزار شد، گفت: صنایع دستی عیار استان مازندران است و باید تشکیل انجمن صنایع دستی جزو اولویت‌های سازمان قرار گیرد.
وی با بیان اینکه، در سابق صنایع دستی مازندران حرف اول اقتصادی را بعد از کشاورزی می‌زد، افزود: میراث فرهنگی و صنایع دستی دو بال گردشگری هستند که بودن یکی بدون دیگری مفهوم ندارد.
فرزانه، تصریح کرد: ارتقا و تقویت سایت‌های صنایع دستی و احداث بازارچه‌ از الویت‌های صنایع دستی استان است که باید به تناسب وسعت، جمعیت و استعداد شکل بگیرد.
صنایع دستی تبلور فرهنگ و رسوم بومی است
وی افزود: آنچه گردشگران را به سمت و سوی دیگر ملل جهان می‌کشاند، آشنا شدن با فرهنگ بومی و تاریخ و فرهنگ ملت‌ها است و صنایع دستی تبلور فرهنگ و رسوم بومی و آینه تاریخ ملل است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با تاکید بر اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید نامگذاری شده باید در رونق تولید در صنایع دستی استان تلاش کنیم و از ژست‌گیری و ارائه آمار و ارقام پرهیز کنیم.
وی با بیان اینکه، استان مازندران جزو معدود استان‌هایی است که هم مسیر و هم مقصد گردشگران است، بیان کرد: باید برای تسهیل در عرضه محصولات صنایع دستی استان، بازارچه های محلی دایر کنیم.
فرزانه با بیان اینکه، همه هنرمندان بادید مهر اصالت بگیرند، گفت: متاسفانه استان مازندران بازارچه‌های محلی استاندار ندارد.
در ابتدای آیین مراسم بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، حسین ایزدی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گزارشی از وضعیت صنایع دستی و بازارچه‌های و نیز آخرین وضعیت بیمه هنرمندان در حوزه صنایع دستی مطالبی بیان کرد.
در پایان این بزرگداشت از برخی هنرمندان برجسته صنایع دستی تقدیر شد و تندیس روز جهانی صنایع دستی استان مازندران که نمادی از تاریخ 7 هزار ساله استان مازندران بود به تمام ادارات زیر مجموعه اداره کل سازمان گردشگری استان اعطا شد.
انتهای پیام

 

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: