کد خبر: 3819422
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
گروه اجتماعی ــ مشاور اجتماعی وزیر نفت گفت: جهاد دانشگاهی در اجرای مسئولیت اجتماعی در شرکت‌های نفتی، به جهت گستره حضور در سطح کشور و برخورداری از پشتوانه علمی، از قدرت تسهیلگری خوبی برخوردار است.

جهاد دانشگاهی نهادی تسهیلگر در اجرای مسئولیت اجتماعی در شرکت‌های نفتیسید‌امیر طالبیان، مشاور اجتماعی وزیر نفت، در گفت‌وگو با ایکنا از مازندران، اظهار کرد: مسئولیت اجتماعی یک ترمینولوژی بین‌المللی است که تحت عنوان(CSR) شناخته می‌شود و در دنیا و در سطح شرکت‌های عمده بین‌المللی این مفهوم مطرح است و ابعاد عمده آن شامل؛ ابعاد قانونی، اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی است.
وی افزود: شرکت‌ها صرفاً مسئول تأمین درآمد و منافع مادیشان نیستند اگرچه که در بُعد اقتصادی هم شرکتی نباید ضررده باشد، اما در بُعد اجتماعی؛ در قبال کمکی که شرکت از جامعه و از محیط‌زیست می‌گیرد، در قبال آن هم مسئول است و اگر در حال کار و تولید است  و خدماتی ارائه می‌دهد و منافعی برای خودش جلب می‌کند نباید محیط‌زیست را از بین ببرد و یا اگر ‌در جایی به محیط‌زیست لطمه‌ای بزند آن را جبران کند.

طالبیان درباره اهمیت به‌کارگیری جامعه محلی در پایداری شرکت، بیان کرد: اگر شرکتی در ‌منطقه‌ای کار می‌کند باید مردم محلی آن منطقه را هم به‌کار بگیرد و به شغل، درآمد و معیشتشان کمک کند و آنها را توانمند کند تا بتوانند در تولید مشارکت داشته باشند و در حقیقت یک شرایط پایداری برای این شرکت فراهم شود چون اگر شرکت در ‌جایی یا منطقه‌ای که از پشتیبانی مردم برخوردار نباشد طبیعتاً نمی‌تواند پایدار باشد.

‌توجه اخلاقی به جامعه و محیط‌زیست
مشاور اجتماعی وزیر نفت در تعریف اجمالی مسئولیت اجتماعی، گفت: مسئولیت اجتماعی یعنی اینکه شرکت‌ها توجه اخلاقی دارند که به جامعه و محیط‌زیست توجه کنند و در قبال آن چه که از آنها می‌گیرند، مسئولیت خودشان را انجام دهند.

طالبیان در مورد مسئولیت اجتماعی در صنعت نفت و گاز، تصریح کرد: در صنعت نفت و گاز هم این تعریف را برای خودمان بومی شده و ما سعی می‌کنیم خدماتی را که بر‌عهده داریم، به خوبی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه، مسئولیت اجتماعی به هیچ وجه صدقه محسوب نمی‌شود بلکه یک مفهوم اخلاقی است، افزود: ما باید عمل‌مان معقولانه باشد. اگر ما کار می‌کنیم و خدمات به مردم ارائه می‌دهیم و با افتخار به مردم می‌گوئیم بالای ۹۰ درصد مردم از خدمات گاز بهره‌مند هستند، این کافی نیست باید با مشتریان‌مان ارتباط خوبی داشته باشیم و به آنها توجه کنیم و به شکایاتشان رسیدگی کنیم.

طالبیان با بیان اینکه، مسئولیت اجتماعی، چیزی فراتر از وظیفه ذاتی وزارت نفت است، گفت: ما در قبال سه گروه مسئولیت اجتماعی داریم یکی در قبال مردم و جامعه محلی و دوم در قبال محیط‌زیست که آن را تخریب نکنیم و سوم در قبال کارکنانمان که باید بانشاط و باانگیزه باشند حتی‌المقدور چالش‌ها و مشکلات خانوادگی نداشته باشند تا بتوانند بهتر به مردم خدمت کنند.

جبران تخریب مناطق نفتی‌
مشاور اجتماعی وزیر نفت درباره دستاوردهای نگاه مسئولیت اجتماعی در شرکت نفت، گفت: خوشبختانه از جمله دستاوردها این بوده که ما توانستیم در مناطق نفتی و گازی این مفهوم را نهادینه کنیم تا تخریب صورت گرفته را جبران کنیم.

وی افزود: خوشبختانه ما تا اندازه‌ای به مردم نزدیک شدیم و توانستیم مشکلاتشان را حل و به کاهش فاصله‌ها کمک کنیم.

طالبیان بیان کرد: یک نگاه جدیدی تحت عنوان مسئولیت اجتماعی در پیش گرفتیم تا بتوانیم با مردم بشینیم و تعامل داشته باشیم و بتوانیم دردهای مردم را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: البته جاهایی توقعات مردم از نفت و گاز هم باید مدیریت شود. در مناطق دوردست مردم ما را به عنوان نماینده دولت و نظام می‌دانند چاره‌ای نیست که به مشکلات مردم توجه کنیم و تا آنجایی که امکان پذیر است با کمک خودشان در حل مشکل مشارکت کنیم.

طالبیان درباره اهمیت کمک دانشگاه‌ها و جهاددانشگاهی در اجرای مسئولیت اجتماعی، بیان کرد: در این باره با نهادهای کشور از جمله دانشگاه‌ها و جهاددانشگاهی قرارهایی داشتیم تا کمک‌مان کنند. چون این نهادها نهادهایی هستند که می‌توانند تسهیل‌گر باشند بین نفت و مردم؛ چون در سطح کشور گستره حضور داشته و از پشتوانه‌های علمی برخوردارند.
وی افزود: تفاهم‌نامه‌ای با جهاد‌دانشگاهی تهران داشتیم و ا‌ن‌شاءلله بر حسب نوع پروژه‌ها می‌توانیم از ظرفیت جهاد‌دانشگاهی در استان‌ها نیز بهره‌مند شویم.

پیشگامی شرکت گاز مازندران در اجرای مسئولیت اجتماعی
طالبیان گفت: خوشبختانه شرکت گاز مازندران در اجرای استانداردهای مسئولیت اجتماعی در کشور پیشگام بوده و می‌توان از تجربیات این شرکت در سطح کشور بهره‌گیری کرد.

وی در ارزیابی فعالیت‌های شرکت گاز مازندران درباره مسئولیت اجتماعی، افزود: شرکت گاز مازندران از چند سال پیش با استفاده از مشاوران دانشگاهی و جوان توانسته با توجه به استانداردهای مسئولیت اجتماعی، از استادان دانشگاهی استان بهره‌مند شود و این استاندارد را بومی کند.

طالبیان اظهار کرد: شرکت گاز مازندران توانستند با استفاده از این استاندارد مسئولیت اجتماعی را در مازندران برای خودشان ترجمه کنند که چه کارهایی را باید انجام دهند و یک استراتژی برای خودشون طراحی کردند و بر اساس آن به یک برنامه رسیدند و الان در حال اجرای برنامه هستند و در مرحله بعد باید ارزیابی کنند که ببینند این برنامه ها چقدر توانسته به اهداف مورد نظرشون کمک کند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: