کد خبر: 3654795
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۳
گروه فعالیت‌های قرآنی: آزمون حفظ قرآن کریم امروز با حضور طلاب حافظ قرآن در حوزه علمیه امام صادق(ع) قائمشهر برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از مازندران به نقل از  رسا در قائمشهر، آزمون حفظ قرآن امروز با حضور طلاب حافظ قرآن در حوزه علمیه امام صادق(ع) قائمشهر برگزار شد.

حجت الاسلام جعفر طبرسی، معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران در آغاز این مراسم با بیان این که این دوره از آزمون با حضور 13 نفر از طلاب حافظ قرآن کریم برگزار شده است، افزود: حفظ کل، حفظ نیم و حفظ پراکنده بخش مهمی از رقابت های امروز را تشکیل می دهد.

وی با بیان این که طلاب شرکت کنده در این آزمون از مدارس علمیه مازندران هستند، خاطرنشان کرد: طبق بخشنامه مرکز مدیریت حوزه های علمیه طلابی که موفق به کسب امتیازهای لازم در این امتحان شوند از ارتقای شهریه بهره مند خواهد شد.

معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران، ایجاد زمینه سازی انس با قرآن از طریق آزمون تخصصی حفظ قرآن کریم و ترویج آموزه های انسان ساز در میان طلاب از طریق فهم و عمل به کلام الهی را مهم ترین هدف برگزاری این آزمون عنوان کرد.

حجت الاسلام طبرسی در ادامه سخنان خود تربیت طلاب حافظ قرآن را یکی طرح ها و برنامه های مهم مدیریت حوزه علمیه مازندران اعلام کرد و افزود: این طرح چند سالی است که در استان آغاز شده و دستاوردهای بسیار مطلوبی نیز در پی داشته است.

وی با اشاره به این که در طی سال های اخیر اقدامات بسیار خوبی در حوزه مسائل قرآنی حوزه علمیه در مازندران انجام شده است، بیان داشت: در حال حاضر حوزه علمیه استان در این بخش یکی از مدیریت های برتر در سطح کشور محسوب می شود.

معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران با بیان این که به دلیل اهمیت توجه به مسائل قرآنی به ویژه موضوع حفظ کل و جزء قرآن، مدرسه قرآنی بیت النور نیز طی سال های اخیر در جوار حوزه علمیه امام صادق(ع) قائمشهر راه اندازی و آغاز به کار کرده است، افزود: در حال حاضر طلاب علاقه مند در کنار فراگیری علوم حوزوی به حفظ قرآن نیز اشتغال دارند.

حجت الاسلام طبرسی با اشاره به این که در حال حاضر بحث حفظ کل و جزء قرآن به طور در مدرسه بیت النور قائمشهر پیگیری می شود، خاطرنشان کرد: این طرح که ابتدا تنها در حوزه علمیه امام صادق(ع) قائمشهر اجرا می شد امروز در همه مدارس به طور جدی دنبال می شود.

وی از استقبال مناسب طلاب به منظور شرکت در دوره های حفظ کل و جزء قرآن کریم اشاره کرد و بیان داشت: با برنامه هایی که پیش روی مدیریت حوزه علمیه استان است امیدواریم شاهد افزایش تعداد حافظان کل قرآن کریم در مدارس علمیه مازندران باشیم.

معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران با بیان این که به طور حتم اقدامات تشویقی مناسبی برای طلاب فعال در این عرصه در نظر گرفته خواهد شد، تصریح کرد: طلاب علاقه مند می تواند با شرکت در این طرح از پاداش مادی و معنوی برخوردار شوند.

حجت الاسلام طبرسی با اشاره به این که برخی ها در ابتدا اجرای این گونه برنامه های جانبی در حوزه را موجب لطمه زدن به برنامه های درسی طلاب بیان می کردند، افزود: با بررسی های به عمل نه تنها طلاب شرکت کننده در طرح های قرآنی از برنامه های درسی عقب نمانده اند بلکه انس با قرآن موجب تقویت بنیه علمی آنها نیز شده است.

استاد حوزه علمیه مازندران با تأکید براین که طلاب و حوزه های علمیه در مسائل قرآنی باید پیشگام تر از دیگر مراکز فرهنگی و دینی کشور باشند، تصریح کرد: در حال حاضر یک عزم خوبی در مجموعه مدیریت حوزه به منظور تقویت برنامه های قرآنی در مدارس علمیه وجود دارد.

معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران با بیان این که توجه به مباحث قرآنی در مدارس علمیه یک اصل مهمی است که نباید فراموش شود، خاطرنشان کرد: در حال حدود 25 مدرسه در استان فعال است که رشد و گسترش برنامه های قرآنی در این مدارس می تواند دستاوردهای ارزشمندی در میان طلاب حوزه داشته باشد.

حجت الاسلام طبرسی در ادامه سخنان خود بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت های موجود در جامعه جهت رشد و گسترش فرهنگ قرآنی تأکید کرد و گفت: در این عرصه طلاب حوزه های علمیه رسالت سنگینی بر عهده دارند.

معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران، اجرای طرح حفظ قرآن در مدرسه بیت النور قائمشهر را سه ساله عنوان کرد و بیان داشت: اکثر طلابی که هم اکنون در مدرسه علمیه قرآنی بیت النور مشغول حفظ کلام الهی هستند در دروس حوزه طلاب ممتاز هستند.

وی با بیان این که رمز پیروزی و موفقیت های ملت بزرگ ایران در سه دهه اخیر نیز پیوند با کلام الهی و سیره اهل بیت(ع) بوده است، تصریح کرد: امروز نیز راه حفظ عزت و اقتدار نظام اسلامی تمسک به کلام قرآنی است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: