کد خبر: 3775412
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱
گروه اجتماعی ـ مدیرعامل بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف کشور با بیان اینکه تاکنون ۱۱۰ هزار نمونه در بانک خون بندناف رویان ذخیره‌سازی شده است، گفت: مازندران ۵ هزار نمونه به بانک سلول‌های بنیادین ارسال کرده است.

ذخیره سازی ۵۰۰۰ نمونه از مازندران در بانک سلول های بنیادین

به گزارش ایکنا از مازندران به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی مازندران، مرتضی ضرابی عصر دیروز سوم دی ماه در نشست با اصحاب رسانه در سالن کنفرانس جهاد دانشکاهی مازندران با اشاره به اینکه اولین پیوند خون در سال ۱۹۸۸ میلادی در فرانسه از سوی پزشک گلوکمن به یک کودک مبتلا به کم خونی صورت گرفت، اظهارکرد: طبق استاندارد جهانی، خون بندناف تا 20 سال قابل نگهداری است.

وی با بیان اینکه سلول‌های بنیادی جنینی، بالغین و خون بندناف از انواع سلول‌های بنیادی هستند، تصریح کرد: سلول‌های بنیادی دارای دو ویژگی خودنوزایی و تمایز یا تخصصی شدن است و آن دسته از سلول‌های بنیادی که ویژگی خودنوزایی دارند می‌توانند خودشان را برای مدت طولانی باز تولید کنند، اما نوع دیگر می‌توانند تحت شرایط خاصی در بدن و یا در آزمایشگاه به انواع سلول‌ها تبدیل شوند که از نوع تمایز یا تخصصی شدن هستند.

مدیرعامل بانک سلول های بنیادی خون بند ناف کشور افزود: مغز استخوان، خون محیطی و خون بندناف از منابع سلول‌های بنیادی خونساز هستند و خون بندناف را بلافاصله پس از تولد می‌توان جمع‌آوری کرد .

ضرابی با اشاره به اینکه حجم خون موجود در بندناف و جفت حدود ۸۰ تا ۲۰۰ میلی لیتربوده و برای دسترسی به جفت و خون بندناف تنها ۵ تا ۱۰ دقیقه فرصت است، تصریح کرد: کاهش ریسک انتقال آلودگی‌های ویروسی، در دسترس بودن تعداد زیاد واحد خونی در بانک، امکان انجام پیوند و کاهش میزان بروز بیماری پیون علیه میزبان، از ویژگی‌های خون بندناف است.

وی یادآور شد: در نمونه گیری از بندناف به نوزاد و مادر هیچ آسیبی نخواهد رسید.

مدیرعامل بانک سلول های بنیادی خون بند ناف کشور در مورد انواع بانک خون بندناف، اظهار کرد: بانک عمومی نمونه‌هایی است که دیگران با نیت خیر خواهانه برای سایر بیماران یا مصارف تحقیقاتی اهدا کرده‌اند و به صورت رایگان ذخیره و در بانک خصوصی یا خانوادگی، نمونه برای خود نوزاد یا خانواده او در ازای پرداخت هزینه نگهداری می‌شود .

ضرابی با بیان اینکه ۱۱۰ هزار نمونه در بانک خون بندناف رویان ذخیره سازی شده و این میزان بالاترین ظرفیت سلولی در سطح خاورمیانه است، یادآورشد: ۷۰ هزار نمونه دارای اطلاعات و دیتاهای ژنیتیکی سلول هستند و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک برای انجام شاخص های ژنتیکی سلول در کشور راه اندازی شده که در کمتر از یک دقیقه می توان با جستجو در بانک اطلاعاتی، نمونه لازم و مناسب را یافت.

وی افزود: 31 دفتر نمایندگی در داخل کشور و دو دفتر نمایندگی در اربیل عراق و مسقط عمان را در حوزه سلول‌های بنیادی بندناف ایجاد کردیم .

مدیرعامل بانک سلول های بنیادی خون بند ناف کشور با اشاره به اینکه سلول‌های بنیادی مزانشیمی مشتق از پالپ دندان شیری را در دست اجرا داریم، تصریح کرد: در سال‌های گذشته 5 هزار نمونه از مازندران جمع‌آوری شده است و این استان از معدود استان‌هایی است که مرکز پیوند دارد.

وی با اشاره به اینکه بیش از 85 درصد نمونه های بانک خون بندناف از زایمان های سزارین است، یادآورشد: سلول درمانی امروزه مکمل دارونی درمانی بوده و به تدریج جایگزین آن خواهد شد.

ضرابی با اشاره به اینکه به جز بیماری‌های خونی می توان برخی بیماری‌ها را از طریق سلول‌های بنیادی درمان کرد، گفت: آرتروز،بیماری‌های پوستی، ام اس، پاریکنسون، ضایعات نخاعی، بیماری‌های فلج مغزی،اوتیسم، جوانسازی پوست را می توان با کمک سلول های بنیادین درمان کرد.

به گزارش ایکنا خانواده‌هایی که در آستانه تولد نوزادی هستند یا پیش زمینه بیماری‌های خونی را دارند می توانند به بانک خون بندناف رویان مازندران به آدرس: ساری، خیابان امیر مازندرانی، خیابان وصال، چهار راه وصال مراجعه کرده و یا برای اطلاعات بیشتر با شماره 01133353380 تماس حاصل نمایند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: